Óriási a tét: romániai elnökválasztás még sosem szólt annyira a magyarokról, mint most

2025. május 15. 11:51

Felbolydult méhkas a romániai politika az elnökválasztás első fordulója óta.

2025. május 15. 11:51
null
Rajcsányi Gellért

A romániai államfőválasztás első fordulóját nem nagy meglepetésre George Simion nyerte meg, annál nagyobb meglepetésre viszont nem a centrumpártok és az RMDSZ által támogatott Crin Antonescu lett a másik továbbjutó jelölt, hanem Nicușor Dan bukaresti polgármester. Így aztán a második fordulóra a magyarellenességgel színpadra lépő, szélsőséges George Simion nem a középpártok színtelen, szagtalan, de legalább egy választói többség által viszonylag könnyen támogatható jelöltjével mérkőzik meg, hanem a progresszív, liberális tábor reklámarcával.

Átlag román és átlag magyar legyen a talpán, aki ezek után könnyű döntést hoz.

Mint arról lapunk is beszámolt, az első fordulós eredmény – melyben Simion 41 százalékot tudott szerezni – valóságos rendszerváltást jelent Romániában. Az amúgy sokszínű és mindig változó romániai politikában évtizedek óta a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) volt a két nagy erő, közülük is a „Peszede” volt legendásan beépülve a mindenkori román társadalomba, megfelelően terelgetve a szavazókat a megfelelő végkimenetel felé. Ennek most vége: a magyarkérdést félretéve is látszik, hogy előbb Călin Georgescu – megsemmisített – győzelmével, majd most a helyére ugró George Simion még nagyobb arányú győzelmével

a román választók elhajtották a mérsékelt, megunt és korrupciós üzelmek mocsarába süllyedt rendszerpártokat,

és egy rendszerkritikus, bősz nacionalistát akarnak elnöküknek.

Az első forduló után megjelentetett felmérések egyike, az INSCOP-é azt mutatja, hogy Simion 52:48 százalékos arányban győzhet Dan fölött, a másik, a Verifieldé pedig 55:45 százalékos győzelmet jósol a soviniszta jelöltnek. Tekintve, hogy Simionnak az amúgy is népszerű pártja, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szavazóin kívül további potenciális választói csoportjai vannak a többi szélsőjobboldali formációból, sőt akár a szocdemek és a nemzeti liberálisok radikális nacionalista szavazóiból, reálisnak látszanak a jóslások. Igaz, az első forduló előtti felmérések, amelyek Simion és Dan vetélkedésére kérdeztek rá, vegyesebb képet mutattak: nagyjából fele-fele arányban jelezték az egyik vagy a másik jelölt győzelmét.

George Simion az első forduló után megkezdte az udvarlást a magyar kormánynak és az erdélyi magyaroknak. 

„A magyarok jó romániai polgárok” – mondta, és azoknak, akik éket akarnak verni magyarok és románok közé, „a történelem szemétdombjára kell kerülniük”. „Most a nemzetek Európájának, a keresztény Európának az ideje jött el, amelyben harcolni fogunk azért a jogunkért, hogy európai polgárok lehessünk” – hangoztatta a Dannal folytatott tévévitában.

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor viszont szenvedélyes közleményben fogalmazta meg, mennyire mást gondol Simionról, mint amit az közvetítene most önmagáról.

Megfogalmazása szerint romániai elnökválasztás még sosem szólt annyira a magyarokról, mint most.

Közölte: „Simion mindenekelőtt és mindenekfölött magyarellenes. Ez a gyökér, ez táplálta őt. Úzvölgyében nagyapáink sírjain tornászta fel magát és az AUR-t az országos politikába, hogy aztán perek százait indítsák anyanyelvünk, zászlóink, szimbólumaink ellen, a magyar iskolákat támadják. Nem, ő nem szuverenista és nem keresztény. Minden idegében, minden porcikájában magyarellenes.”

A magyar párt vezetője azt is kijelentette: a második fordulóban a Nicușor Danra szavazást kéri a magyarságtól.

A felmérések és szakértők szerint Simionnak nagyobb esélye van a vasárnapi győzelemre, mint a bukaresti polgármesternek, de az erdélyi magyarság vezetői egyértelműen minimum a kisebbik rossznak tartják a Danra való szavazást. Az erre vonatkozó posztok kommentjei azonban vegyes képet mutatnak. Tanulságos lesz majd a vasárnapi választás után megnézni az erdélyi magyar települések eredményeit és részvételi adatait.

***

Ezt is ajánljuk a témában

Nyitókép: Az első fordulót megnyerő szélsőjobboldali jelölt a két forduló közötti vitán
Fotó: AFP/Daniel Mihailescu

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 108 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
canadian-deplorable
2025. május 15. 16:53
Antonescu = Brüsszeli globalista, titokban magyar gyűlölő. Simion = Nemzeti, konzervatív, nyíltan magyar gyűlölő. Simion a kisebbik rossz, főleg ha hajlandó együttműködni. Ugyanakkor megértem azokat az erdélyieket, akik az Úz völgyi mocsokság miatt inkább nem szavaznak.
ördöngös pepecselés
2025. május 15. 14:58
ZZoltan 2025. május 15. 14:25 ha nemcsak szíved, de eszed is lenne akkor azt is tudnád, hogy azt érhetsz el amihez van erőd. Nyugat Európa pedig a világtörténelemben majdnem mindig a magyarok gyengítésén dolgozott. Most is azt teszik és nagyon félnek, hogy Simion kénytelen lesz velünk együttműködni mint Vucic és Fico. Ha pedig csökken a feszültség kelet Európa népei között akkor a "nyugat"-nak vége. Főleg, hogy Trump, Putyin és Hszi is a barátunk.
orygabor
2025. május 15. 14:28
Végül is már az is fejllődés, hogy nem uszítással, hanem mézesmadzaggal próbálkoznak.
ZZoltan
2025. május 15. 14:25
no, még 1x, csak hogy átmenjen: Lehet szépeket írni, vagy mondani. De mik is a tények? 35 éve nincs autonómiája az erdélyi magyaroknak. Ennyi idő alatt ezt SEM sikerült kiharcolnia a kinti, és az itthoni politikusoknak. Ez maga a szégyen és gyalázat. Kimondható: 1990-óta nem volt nemzeti kormányunk. Ha most meg az idióta Magyar Peti győz, akkor még roszabb lesz. Amúgy meg a cikkíró kicsit tájékozódhatna, és nem kéne a magyar szervilis történelemszemléletet átvenni. Nincs hosszú története a magyar - román konfliktusnak, mert a Románia a 19. század végén jött létre. Ráadásul román nép sem létezett. A "román" műszót 1830-as években találta ki pár nacionalista pópa. Pontosan azért, hogy megideologizálják a dáko-román elméletüket. Azt a látszatot keltve, mintha már rég Erdélyben éltek volna. Nos, a 19. század előtt kizárólag vlachok (oláhok) léteztek a 2 picurka fejedelemségükben,. Jobbára magyar hűbéresként.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!